ÉLETMENTŐ PONTOK - AUTOMATA DEFIBRILLÁTOR KÉSZÜLÉKEK ÚJPESTEN

- Ady Endre Művelődési Központ: 1043. Budapest, Tavasz utca 4.
- Polgármesteri Hivatal: 1041. Budapest, István út 14.
- Káposztásmegyeri Ügyfélszolgálat: 1048. Budapest, Hajló utca 42-44.
- Újpesti Szent István téri piac, Piacfelügyelőség. Újpesti Vagyonkezelő Zrt.: 1041. Budapest, Munkásotthon u. 66-68.
- Karinthy Frigyes Művelődési Ház: 1048. Budapest, Hajló u. 2-8.
- Bánka Kristóf Sportközpont: 1044. Budapest, Fóti út 8-10.

A Magyar Nemzeti Szívalapítvány 2003-ban indította el a "Minden perc számít" programot a hirtelen szívhalál ellen. Az alábbi kihelyezett defibrillátorok szerepelnek adatbázisukban:

- 1041. Budapest, Laborfalvi Róza u.
- 1042. Budapest, Deák Ferenc u.
- 1044. Budapest, Megyeri út
- 1044. Budapest, Megyeri út
- 1048. Budapest, Hargita u.

Az M2-es és az M3-as metró valamennyi állomására defibrillátorokat telepítettek.

Az eszközöket csak a használatukra kiképzett kollégák, orvosok vagy mentőápolók használhatják. Az összes állomáson minden szolgálatban, illetve műszakban van a készülék használatára az Országos Mentőszolgálat által ingyenesen kiképzett diszpécser. A két metróvonal személyzetéből 270 fő vett részt a képzésben. Amennyiben valaki segítségre szorul, azonnal jelezzék a metróállomás forgalmi ügyeletesénél, illetve az erre szolgáló segélykérő készülékeken. Az állomások utasterében elhelyezett segélykérő berendezések mellett és a forgalmi ügyeleteken látható az a matrica, amelyik jelzi, hogy az adott helyen újraélesztő készülék található.

Magyarországon a hírtelen szívhalál kórházon kívüli túlélési esélye 1-3 %! A keringésmegállások döntő hányadát hirtelen szívhalál okozza, míg a légzés zavara (pl. fulladás) csupán az esetek kis százalékáért felel. A hirtelen szívhalál Magyarországon vezető halálok. Kórházon kívül az esetek 65-85 %-ban ritmuszavar, ún. kamrafibrilláció áll a hátterében. A kamrafibrilláció a szívizomzat kaotikus elektromos tevékenysége, mely a szívnek a mechanikai működését - a normális összehúzódását - teszi lehetetlenné. Habár legtöbbször szívbetegeket érint, tudni kell, hogy hirtelen szívhalál bárhol, bárkinél – akár figyelmeztető jel nélkül is – bekövetkezhet. Hazánkban minden 30. percben meghal valaki kórházon kívüli hirtelen szívhalálban!

A kamrafibrilláció, elektromos úton kezelhető! A legtöbb esetben a beteg túlélési esélye azon múlik, hogy megtörténik e mihamarabb a defibbrillálás. Az erre fordítható idő nagyon rövid! Minden defibrillálás nélkül eltöltött perc 8-10 százalékkal csökkenti a túlélési esélyt! Öt percen belül elkezdett szakszerű ellátástól várható maradandó károsodások nélküli felépülés. 10 perc eltelte után ez az esély minimális!

A defibrillátor a kamrafibrilláció egyetlen hatásos kezelési eszköze. A hirtelen szívhalál Magyarországon vezető halálok. Kórházon kívül az esetek 65-85 %-ban ritmuszavar, ún. kamrafibrilláció áll a hátterében. A kamrafibrilláció egyetlen hatásos kezelése a defibrillálás, mely során elektromos ütéssel (sokkolás) kioltják a szívizom kaotikus elektromos aktivitását, és az így létrehozott elektromos “csend” esélyt ad a szív saját, normális ingerképzésének beindulásához. Kétféle defibrillátor tíipust különböztethetünk meg, melyek közül az AED defibrillátorok az újraélesztésben járatlanok és laikusok általi használatra készülnek:
- Az automata külső defibrillátor (AED) bekapcsolása után hang és video üzenetekkel vezet végig az életmentési teendőkön.
- A mellkasra ragasztott elektródán keresztül elemzi a szívritmust, felismeri a kamrafibrillációt.
- Jelez, ha a sokkot szükségesnek tartja. Ekkor gombnyomással indítható az elektromos ütés.
- Kizárja a véletlen vagy indokolatlan sokk leadását.
- Az AED készüléket még a laikus is biztonsággal használhatja.